Prawo pogrzebowe zostanie zmienione i będzie to pierwsza tak szeroka nowelizacja od ok. 100 lat. Jej celem jest wprowadzenie wyższych standardów i usprawnienie procedury przechowywania i transportu zwłok, ich kremacji oraz pochówku. Co dokładnie się zmieni?
Przepisy wprowadzające ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych są obecnie na ostatnim etapie przed rozpatrzeniem przez Radę Ministrów. Projekty ustaw wchodzących w skład prawa pogrzebowego uwzględniają uwagi i opinie zgłoszone w ciągu ostatnich dwóch lat dialogu z różnymi grupami w toku konsultacji publicznych.
Jakie zmiany wejdą w życie po nowelizacji prawa pogrzebowego?
Dzięki nowelizacji obywatele będą mogli załatwić wiele spraw online. Nie będzie już konieczności zgłaszania zgonu w urzędzie stanu cywilnego, zamiast karty zgonu będziemy mogli posługiwać się numerem. Łatwiej będzie też wyszukać grób bliskiej osoby. Zainteresowani będą otrzymywać także elektroniczne powiadomienie o terminie opłacenia grobu. Nowe przepisy mają przełożyć się na niższe opłaty na cmentarzach.
Nowelizacja prawa pogrzebowego — zmiany dla przedsiębiorców
Nowelizacja wprowadzi rejestr przedsiębiorców, którzy pracują w branży funeralnej. Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł sprawdzić, czy dana firma prowadzi działalność w sposób legalny i pod kontrolą sanepidu. Przepisy te mają wpłynąć na to, aby branża pogrzebowa funkcjonowała w sposób bezpieczny i etyczny.
Uregulowana ma zostać także kwestia krematoriów i ich wpływu na środowisko. Nowelizacja ma zapewnić, aby do powietrza nie będą trafiały szkodliwe substancje, takie jak rtęć, pyły czy tlenek węgla.
W nowej ustawie przepisy zostały tak uregulowane, aby zlikwidować zbędne procedury, a pozostałe uprościć — dla obywateli, jak i przedsiębiorców.