Zapisy prawne przewidują także sprzedaż nieruchomości przez osoby, które nie pozostają już w związku małżeńskim. Sytuacja, w której następuje rozpad to rozwód małżonków, bądź śmierć jednego z nich. Wówczas, podobnie jak w sytuacji spadku, rok podatkowy naliczany jest od momentu zakupu nieruchomości. Ważne jest oczywiście to, aby na drodze nie stanęła intercyza. Moment zakupu nieruchomości i włączenie go do wspólnej własności jest tym terminem, który decyduje o tym jak mamy liczyć rok podatkowy. Dawniej determinowała to data śmierci małżonka, bądź orzeczenie o rozwodzie. Jak widać nowe przepisy stały się bardziej przychylne dla osób, które stają przed koniecznością sprzedaży nieruchomości.
Kup mieszkanie za pieniądze ze sprzedaży mieszkania
Jak widać obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości istnieje, niemniej jednak można tego uniknąć. Sytuacja, która umożliwia ominięcie zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości to przeznaczenie funduszy na własne cele mieszkaniowe. Krótko mówiąc, oznacza to, że pieniądze otrzymane ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczymy na nowe mieszkanie, zakup działki bądź materiały budowlane. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli nie spożytkujemy całej otrzymanej kwoty ze sprzedaży, wówczas podatek będzie obowiązywał. Dla przykładu, jeśli sprzedamy nieruchomość za 500 tysięcy złotych, a nową kupimy za 400 tysięcy złotych, wówczas wzbogacamy się o 1000 tysięcy złotych. Właśnie od tej kwoty należałoby odprowadzić podatek. Ważne jest również to, że obowiązuje nas termin maksymalnie 3 lata od momentu sprzedaży nieruchomości. Jeśli przekroczymy ten czas, wówczas również podatek będzie nad obowiązywał.
Podsumowując, podatek od sprzedaży nieruchomości może okazać się zmorą wielu osób. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że są możliwości, które pozwalają uniknąć konieczności zapłaty. Oczywiście jeżeli spełnimy pewne warunki, ale jeśli też dobrze zorganizujemy, to na pewno przebiegnie wszystko pomyślnie. Co ważne, kwoty sprzedaży nieruchomości są bardzo wysokie, co za tym idzie podatek również często jest niemałą kwotą. Natomiast należy pamiętać, że podatek liczymy od kwoty dochodu, a nie od całej kwoty nieruchomości.