Nowy podatek od plastiku. Takie koszty poniosą przedsiębiorcy

14 kwietnia Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą do porządku prawnego założenia europejskiej dyrektywy Single Use Plastic, której celem jest ograniczenie zużywania plastiku. Polski rynek ma rok na przygotowanie się do wejścia w życie nowego podatku. Ze sklepów i restauracji mają zniknąć plastikowe kubeczki, słomki i sztućce.

Nowe obowiązki zostaną nałożone na producentów i sprzedawców opakowań jednorazowych. Choć ekonomiczny ciężar tych opłat odczują najmocniej konsumenci, to przedsiębiorcy mają teraz nieco ponad rok, aby przygotować się do zmian np. w odniesieniu do ich księgowania i prezentacji w dokumentach i paragonach.

Będą oni musieli przede wszystkim wyposażyć swoje lokale w alternatywne opakowania wielokrotnego użytku — wykonane np. z drewna, metalu czy bambusa, które za dodatkową opłatą będzie mógł nabyć konsument. Celem tych zmian jest wprowadzenie “bodźców ekonomicznych”, które mają ograniczyć stosowanie produktów z tworzyw sztucznych. Dzięki temu mają zniknąć m.in. kubki na napoje z pokrywkami, plastikowe patyczki higieniczne, słomki czy pojemniki na żywność typu fast food. 

Obowiązywać będą dwie nowe opłaty. Pierwsza — od wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych sprzedawanych detalicznie. Druga — od tożsamych opakowań, w których wydawane jest jedzenie i napoje na wynos. 

Jakie koszty poniosą przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy będą m.in. zobowiązani do wnoszenia opłat — np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego do obrotu produktu lub 3 gr za jedną sztukę. Stawki również będą określone w rozporządzeniu.

Zgodnie z ustawą, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą również ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych związanych z ograniczeniem stosowania plastiku. 

Dyrektywa przewiduje ponadto obowiązek informowania klientów, poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Polski rynek ma rok na przygotowanie się do wejścia w życie nowych realiów.