Rząd przyjął projekt nowelizacji, który na stałe wprowadzi rozprawy zdalne w sądach cywilnych. Dotychczas rozprawy w takiej formie odbywały się na mocy przepisów ustawy covidowej, lecz zdaniem prawników te zmiany powinny wejść w życie. Aby móc uczestniczyć w zdalnych rozprawach adwokaci, radcy prawni czy biegli sądowi będą musieli mieć obowiązkowo konta w portalu sądowym.
Podczas pandemii rozprawy sądowe odbywały się zdalnie. System ten sprawdził się, dlatego pojawiły się głosy, że warto wprowadzić taki model rozpraw na stałe. Do tej pory rozprawy zdalne odbywają na mocy przepisów ustawy covidowej. Bez wprowadzenia odpowiednich zmian, e-rozprawy zniknęłyby po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.
Rewolucja w sądach
Jednak rząd przyjął projekt nowelizacji, który na stałe wprowadzi rozprawy zdalne w sądach cywilnych. Jeśli przyjęte przez rząd przepisy zostaną uchwalone przez Sejm, a potem Senat to rozprawy zdalnie będą możliwe nawet po odwołaniu epidemii. Wówczas osoby uczestniczące w posiedzeniu, z wyłączeniem sądu i protokolanta, nie muszą przebywać w budynku sądu. Zmiany są częścią nowelizacji w Kodeksie postępowania cywilnego.
W nowelizacji zaznaczono, że można przeprowadzić rozprawy w systemie zdalnym, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na charakter czynności, które mają być dokonane, a przeprowadzenie posiedzenia zdalnego zagwarantuje pełną ochronę praw procesowych stron i prawidłowy tok postępowania.
Konto w portalu sądowym
Ważną zmianą jest obowiązek założenia konta w portalu sądowym. Obecnie można przeglądać tam pisma, ale nie ma obowiązku posiadania w nim konta. Za sprawą noweli takie konto będą musieli założyć adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, ale też biegli sądowi.
Nowelizacja na stałe wprowadza do systemu sądowniczego e-doręczenia. Przeglądanie akt sprawy oraz udostępnianie stronom odpisów, kopii lub wyciągów z akt sprawy będzie mogło się odbywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie albo poprzez portal informacyjny sądów.